Co robimy?

English for us

English for Us

„English for us” to całoroczny kurs języka angielskiego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wyjątkowy projekt prowadzony przez profesjonalistów o niezwykłym podejściu i ogromnej radości pracy: Agnieszkę i Adama Mold z AmberShire.
Obecnie uczymy 22 osoby niepełnosprawne.
W ramach projektu prowadzone są również zajęcia teatralne w języku angielskim, a ukoronowaniem całorocznej pracy są spektakle wystawiane na deskach teatralnych. Niepełnosprawni intelektualnie aktorzy – uczestnicy kursu, każdego roku wystawiają sztukę w języku angielskim! Na widowni zaś zasiadają zaproszeni goście, przedstawiciele władz miejskich, znajomi i przyjaciele oraz młodzież szkolna (każdego roku około 700 uczniów trójmiejskich szkół).

Klub Kibica Domu Marzeń

Klub kibica AssecoRegularnie uczestniczymy wydarzeniach sportowych. Aktywnie kibicujemy gdyńskim zespołom takim jak Vistal Gdynia, Lotos Gdynia czy Asseco Gdynia. Praktycznie wszystkie mecze tych drużyn, czasem także mecze wyjazdowe, odbywają się przy udziale „naszych” kibiców. Bardzo istotną korzyścią tego projektu jest fakt, że dzięki niemu udaje nam się aktywizować również ojców młodzieży niepełnosprawnej.
Projekt realizujemy dzięki współpracy z GKK Arka S. A. oraz Basketball Investments Sportowa Spółka Akcyjna.

Oto My

„Popatrz, jesteśmy” i „O czym myślisz, kiedy na mnie patrzysz” – to organizowane przez nas projekty i warsztaty, których celem jest zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych, a także przybliżanie ich problemów, m.in. potrzeby dorosłości i samodzielności.

Wspólny czas, wspólna sprawa

Wspólnie spędzany czas – czas zabawy, współpracy, działania – jest nie do przecenienia dla nas wszystkich. Stąd też w ramach naszych działań organizujemy liczne spotkania, grupy wsparcia, rozmaite imprezy integracyjne, pikniki, bale karnawałowe, urodziny, spotkania andrzejkowe, mikołajki i wiele, wiele innych. Nasi Podopieczni brali czynny udział w pochodzie Orszakiem Trzech Króli w Gdańsku – w styczniu 2014 i 2015 r., pomagali Prezydentowi Miasta Gdyni przy wręczaniu nagród podczas gali „Gdynia Bez barier” – w maju 2015 r.

My, widzowie

My widzowieNasi Podopieczni biorą aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Można nas często spotkać w teatrze i na koncertach. Jest to możliwe dzięki otwartości na nasze potrzeby takich miejsc, jak Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Centrum Kultury w Gdyni czy Klub Muzyczny Ucho. Współpraca z tymi instytucjami jest dla nas niezwykle ważna – także dlatego, że cena standardowych biletów na spektakle, nawet ze zniżką, pozostaje na ogół poza możliwościami rodzin z osobami niepełnosprawnymi (zwłaszcza, gdy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie poruszać się bez opiekuna).
Co więcej, nasza młodzież sama tworzy sztukę, przygotowując corocznie spektakl w języku angielskim. Prezentowany jest on na scenie teatralnej i przyjmowany przez widzów z wielkim entuzjazmem.

Oswajanie dorosłości

Temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle ważny i trudny zarazem – zarówno dla samych niepełnosprawnych, jak i ich bliskich. Podejmujemy zatem szereg działań, które mają na celu przybliżyć tą problematykę. Organizujemy szkolenia, warsztaty, konferencje oraz wykłady (np. Uniwersytet Gdański kwiecień 2014r. , Kraków grudzień 2014r.).

14-15 kwietnia 2016 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się konferencja: „Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Trudne pytania, dobre rozwiązania”.  Dom Marzeń współorganizował to wydarzenie, a Prezes Fundacji – Katarzyna Karczewska – wystąpiła z prelekcjami, które wzbudziły duże zainteresowanie (fotorelację można obejrzeć TU).

Smak Marzeń

Smak marzeńTo szczególny projekt, w ramach którego nasi Podopieczni uczą się samodzielności poprzez gotowanie. Wraz z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem z Atelier Smaku przygotowują kolejne przepisy kulinarne, a poszczególne odcinki ? przepisy udostępnione są w formie filmów:
https://www.youtube.com/watch?v=KpB9NCZSd9c

Przygoda marzeń

Nasze marzenia sięgają daleko – także w sensie dosłownym. Pragniemy podróżować i oglądać świat. Organizujemy wycieczki krajoznawcze, w maju 2015r. udało nam się zwiedzić Warszawę.

Nie rezygnujemy z marzeń o naprawdę dalekiej podróży!

Dreamsound

Uwielbiamy słuchać muzyki, ale pragniemy także ją tworzyć!
Staramy się umożliwić naszym podopiecznym realizację ich muzycznych marzeń i pasji. Między innymi udało nam się stworzyć pierwszą w Polsce grupę osób niepełnosprawnych intelektualnie grających na kotłach karaibskich. Pierwsze warsztaty odbyły się w sierpniu 2014r., kolejne odbyły się 24-28 sierpnia 2015r., a od września 2015r. planujemy regularne, cotygodniowe zajęcia nauki gry.

Zdjęcia z letnich warsztatów 2015 można obejrzeć tutaj:

http://dommarzen.org.pl/dreamsound-sierpien-2015/